Instalacja fotowoltaiczna- z myślą o ekoprzyszłości​

Instalacja fotowoltaiczna- z myślą o ekoprzyszłości

Fotowoltaika to odnawialne źródło energii –  OZE.

Panele zamieniają energię słoneczną w elektryczną – taka skrócona zasada działania tej instalacji.

Instalacja fotowoltaiczna nie emituje szkodliwych substancji do środowiska, takich jak dwutlenek węgla czy siarczany, stąd nazywana „energią przyszłości” z poziomu energii odnawialnej i chroniącej nasze środowisko.

Koszty początkowej instalacji fotowoltaicznej wydają się wysokie, jednak pieniądze które możesz zaoszczędzić w przyszłości sprawią, że warto rozważyć tę inwestycję.

Instalacja fotowoltaiczna pomoże zmniejszyć rachunki za prąd i zmniejszy zanieczyszczenie środowiska.

Energia elektryczna zużywana przy aktywnych panelach jest bezpłatna.

Możesz zwiększyć oszczędności korzystając z urządzeń takich jak pralka czy zmywarka w ciągu dnia, kiedy panele słoneczne są najbardziej aktywne. 

fotowoltaika_nowy_tomysl

Jak panele słoneczne przekształcają energię słoneczną w energię elektryczną?

Panele słoneczne wykorzystują energię słoneczną ze słońca w poszczególnych ogniwach słonecznych. Energia jest przekazywana do falownika, który przekształca ją w energię elektryczną odpowiednią do użytku w domu.

Materiał półprzewodnikowy, taki jak krzem, pochłania cząstki światła, gdy słońce świeci na ogniwa fotowoltaiczne (ogniwa PV) w panelach słonecznych.Cząstki elektryczności (elektrony), które są naładowane ujemnie, zaczynają przepływać przez ogniwa słoneczne w jednym kierunku, co oznacza, że ​​powstaje prąd. Panele słoneczne są zbudowane z  połączonych ze sobą ogniw.

Falownik - inwerter​

Panele słoneczne wytwarzają prąd stały. Nasze domy są zasilane prądem przemiennym i dlatego konieczny jest inwerter.

Falownik zamienia prąd stały na prąd przemienny. Wszelkie niewykorzystane nadwyżki prądu  są przesyłane do sieci elektrycznej, a następnie zapisywane na koncie użytkownika.

W obawie przed negatywnymi skutkami korzystania z zasobów energii nieodnawialnej rząd daje możliwości skorzystania z dofinansowania chcąc zachęcić tym do inwestycji w produkcję  energii odnawialnej gospodarstwa domowe.

Program przygotowany dla osób fizycznych o nazwie „Mój Prąd” obejmuje zwrot do 5000 zł na nową instalację fotowoltaiczną. Zwrot obejmuje koszty instalacji i urządzeń o mocy od 2 kW do 10 kW. Dofinansowaniu podlegają instalacje niezakończone przed dniem 23.07.2019 roku.

Rządowe wsparcie nie kończy się na produkcji energii dla domu. Przygotowano programy wspierające przedsiębiorstwa o nazwie „Energia Przyszłości” oraz  rolników indywidualnych w programie o nazwie „Agroenergia„.

Tutaj oprócz dotacji uwzględniono możliwość dodatkowego finansowania w formie preferencyjnych pożyczek udzielanych na okres 15-20 lat.