Rządowe wsparcie instalacji fotowoltaicznych dla spółdzielni i wspólnot

fotowoltaika_spoldzielnie_wspolnoty

Rządowe wsparcie instalacji fotowoltaicznych montowanych przez spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe rusza jako pilotaż WFOŚiGW w Poznaniu. Słoneczne dachy, czyli odpowiednik programu „Mój prąd” dla mieszkańców bloków, ma później objąć całą Polskę. Oto przewodnik po dotowanych pożyczkach na fotowoltaikę w budynkach wielorodzinnych.

Czym jest program Słoneczne dachy dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych?

To forma wsparcia mieszkańców budynków wielorodzinnych, którzy chcieliby zainwestować w panele fotowoltaiczne na dachach swoich bloków. Bezpośrednim beneficjentem wsparcia będą wspólnoty lub spółdzielnie, do których formalnie należą dachy i ściany zewnętrzne budynków, ale właściciele mieszkań skorzystają na niższych opłatach za energię elektryczną zużywaną na potrzeby części wspólnych – np. oświetlenia korytarzy, zasilania klimatyzacji, wind i bram garażowych, czy oświetlenia wokół budynków.

Na co będzie można uzyskać wsparcie?

Preferencyjną pożyczką będzie można pokryć koszty audytu energetycznego, zaprojektowania, zakupu i montażu kompletnych systemów fotowoltaicznych, a wiec przede wszystkim paneli słonecznych, produkujących energię elektryczną, inwerterów, mocowań i okablowania. Pieniądze będzie można otrzymać także na termomodernizację budynków. Ze wsparcia nie będą wyłączone także inne technologie OZE, np. mikroturbiny wiatrowe.

Jaki będzie limit mocy i kwoty pożyczki na panele PV?

Pożyczka jest planowana pod instalacje fotowoltaiczne o mocy do 50 kW, ponieważ to jest limit mocy dla mikroinstalacji. Program nie przewiduje limitu kwoty pożyczki. Prezes WFOŚiGW w Poznaniu przewiduje jednak, że beneficjenci będą sięgać po pożyczki w wysokości do 8 mln zł, ponieważ wówczas będą mogli skorzystać z najwyższego poziomu umorzenia.

Jaką część inwestycji będzie można sfinansować?

Pożyczką z WFOŚiGW będzie można sfinansować do 100 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji.

Ile będzie można zyskać na pożyczce?

Pożyczka przewiduje dwie części: 1) instalacje fotowoltaiki (lub innego źródła OZE), na co przeznaczonych będzie 80 mln zł, z czego NFOŚiGW umorzy, po zakończeniu spłaty pożyczki, 10 proc. kwoty pożyczki oraz 2) poprawę efektywności energetycznej budynku, na co przeznaczonych zostanie 20 mln zł, a WFOŚiGW po spłaceniu tej części umorzy beneficjentom 15 proc. wartości pożyczki. Z obu części będzie można skorzystać łącznie lub osobno.

Kto będzie mógł otrzymać preferencyjne pożyczki na fotowoltaikę?

Z dotowanych kredytów będą mogły skorzystać wyłącznie spółdzielnie mieszkaniowe i wspólnoty mieszkaniowe. Pieniędzy nie będzie można uzyskać zatem np. na instalacje fotowoltaiczną montowaną na budynkach wielorodzinnych przez osobę fizyczną (jeżeli nawet uzyskałaby taką zgodę swojej wspólnoty).

Pożyczki na panele słoneczne obejmą na razie tylko Wielkopolskę

Słoneczne dachy dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych jest pilotażowym programem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Dlatego wsparcie obejmie na razie jedynie województwo wielkopolskie.

Jakie wsparcie będzie można uzyskać?

Pomoc będzie wypłacana w formie preferencyjnych pożyczek. Oprocentowanie w wysokości zaledwie 2 proc. jest niższe od dostępnych na rynku pożyczek i kredytów dla wspólnot i spółdzielni. Dzięki temu instalacja PV może spłacić się dużo szybciej.

Na jaki okres będzie można wziąć pożyczkę na panele fotowoltaiczne?

Spłata pożyczki ma być rozłożona na taki okres, aby raty równały się oszczędnościom na zakupie energii elektrycznej uzyskiwanym dzięki instalacji PV. W efekcie mieszkańcy bloków mają nie odczuć zmian na rachunkach za prąd w ciągu spłaty kredytu (ceny nie wzrosną, a oszczędności będą pokrywać raty), a następnie oszczędzać na dużo niższych opłatach za prąd w częściach wspólnych budynków.

Kiedy ruszy program?

Wnioski do programu będzie można składać od 1 marca do wyczerpania alokacji. Zaproszenie do składania ofert i kampania informacyjna ruszą 1 lutego, a 19 lutego opublikowany zostanie regulamin.

Jak będzie można składać wnioski?

WFOŚiGW będzie przyjmować zarówno wnioski w formie papierowej jak i elektronicznej.

Kiedy program obejmie resztę Polski?

– Będziemy chcieli zobaczyć jak spółdzielnie i wspólnoty z Wielkopolski będą odpowiadały na ten program, aby myśleć o jego rozszerzeniu na całą Polskę – wyjaśnił podczas prezentacji programu pilotażowego Michał Kurtyka, Minister Klimatu.

Skąd będą pochodzić pieniądze?

Program jest realizowany we współpracy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz WFOŚiGW w Poznaniu. Pieniądze w łącznej kwocie 100 mln zł, pochodzić będą w 80 proc. z NFOŚiGW, a w 20 proc. z WFOŚiGW.

Źródło: wysokienapiecie.pl